Dünyada En Pahalı Şey Nedir ? - Biyolog Mustafa Okan | Holistik Tıp Uzmanı

Dünyada En Pahalı Şey Nedir ?

Dünyada En Pahalı Şey Nedir ?

”Dünyanın en pahalı şeyi nedir ? ” sorusunun cevabı : Güven
Güven ve güvenilirlik kazanmak zordur ; zor olmasına karşın kaybedilmesi çok kolaydır.
Güvenilir insan olmanın esası ,sevgide cömert olmak, doğruluk ve dürüstlük içinde olmak, özü sözü bir olmaktır. Güvenilir olmak, sevgi zemininde, insanlara yalan söylemeyen, doğru iletişimde olan kişilerle mümkündür .

Güven, insan ilişkilerinin temelini oluşturan önemli bir duygudur. Güveni kazanmak ve korumak için dürüst, sadık, güvenilir ve saygılı olmak önemlidir.

İslamiyetteki ” Mümin ” kavramı, Allah’ın isimlerinden biri “el-Mü’min” yani, güvenin kaynağı, korku ve endişeden uzak kılan anlamındadır. Peygamber efendimiz Muhammedü’lemîn’ ve İslamiyet’e yapılan daveti kabul edene de” Mumin” denilmiştir.
Dolayısıyla İslamiyet’te , Müslümanın güvenilir insan olmasını ister.
Yunus Emre ” Yaratılanı severim, yaratandan ötürü ” sözüyle , sonsuz sevgiyi işaret eder.
Hz. Mevlana, Mesnevi ve birçok eserlerinde Koşulsuz Sevgi, İlahi Aşk, Kabul ve Evrensellik kavramlarına yer vererek, ”Sen bensin, ben de senim ” sözüyle tüm kainatı minnet duygusuyla selamlamıştır.
Modern yaşamda, hayatta en kutsal değer paradır. Paranın çoğalmasıyla elde edilen, zenginlik makamı; ünlü ve varlıklı olmak, insanların imrendiği, özendiği makamları elde etmek. Dolayısıyla ,günümüzde daha çok dünyasal değerleri yücelten bir zaman dilimindeyiz. Anne ve babalar, çocuk yetiştirirken, her zaman zeki ve başarılı olmasını isterler. Zeki ve başarılı olmaları yeterli değildir. Yüksek eğitim alıyor, bilimsel bilgi öğrenmiş olabilir , bu bilgiyi, öğrenim gördüğü alanın, insanlığa faydalı hizmet vererek göstermesi gerekir. Sadece zeki, başarılı olmak yeterli değil; bunların yanında iyi niyetli, ” iyi insan” değerlendirmesine layık karakterli çocuklar yetiştirmeliyiz. Hayat yolculuğumuz güvenilir, doğru, dürüst, zeki, başarılı ve iyi insan olma yolunda ilerlemek dileğiyle…
Sevgiyle kalın …

Söyleyeceklerim Var